Hromosvod je vlastně tak trochu úsměvným zařízením. On totiž ve skutečnosti nesvádí žádné hromy, nýbrž blesky, správně by se mu mělo říkat bleskosvod. Ačkoliv se s tímto názvem sem tam také setkáte, běžně ho nazýváme spíše hromosvodem. A někteří z nás ho doma ani nemají.

Žijeme v poměrně příznivé lokalitě, nemíváme tu zemětřesení ani sopečné výbuchy, i když letos nás výjimečně překvapilo tornádo. Sem tam však přijde bouřka, která dokáže napáchat obrovské škody. Ničivou sílu může mít i blesk.

Legislativa je dosti nejasná

Musíte mít na budově hromosvod, nebo ne? Podle zákonů je nutný pouze ve „stavbě pro bydlení“, nikde už však není přesně definováno, co je to ta stavba pro bydlení. Právně jde o komplikovanou a nejasnou záležitost, odborníci přesto doporučují si projekty hromosvodů nechat zpracovat a hromosvod si skutečně nainstalovat. Chráníte tím sami sebe, svůj majetek, své domácí mazlíčky a rodinu.

A pozor, jestliže z vaší stavby hrozí přenesení požáru na sousední stavby, nebo máte stavbu na návrší či vyčnívající nad okolí, hromosvod je pro vás povinný. Ano, i tyto formulace jsou do jisté míry vágní, ale nakonec stejně není lepší řešení než si hromosvod nechat zhotovit. Už jen kvůli bezpečí.

Není hromosvod jako hromosvod

Skládá se ze tří částí, konkrétně jímače, svodu a uzemnění. Uzemnění se umisťuje do betonových základů domu či do země. Jímač, který „chytá“ blesky, mívá podobu mříže, tyče nebo plošného útvaru. Jímač s uzemněním spojuje svod, respektive několik svodů. Hromosvod se navrhuje vždy na míru konkrétní budově, proto profesionálové nejdříve zpracovávají návrhy hromosvodů, až pak je začínají instalovat.

Jestliže hledáte partnera na montáž hromosvodu, zkuste to u H&E, tedy společnosti HromoElektro. Má léta praxe a mimo jiné nabízí i pravidelné, výchozí či mimořádné revize hromosvodů. Kromě toho používá pouze ověřené a atestované výrobky.

Tvorba webových stránek: Webklient