Jaro už je zdá se opět tady a tak se neodvratně blíží doba, kdy budeme moci konečně vyrazit na zahrádku či do přírody a něco dobrého si ugrilovat.

Pokud se začne mluvit o grilování, většina z nás si představí klasické grily na dřevěné uhlí. V moderním světě dneška ovšem samozřejmě najdeme i jiné možnosti.  Jednou z nich jsou plynové krby, na které se dnes podíváme o něco blíže.

Základním rozdílem oproti ostatním grilům je zde právě druh paliva, kterým je plyn. Ten je přiváděn k hořákům z plynových lahví nebo plynovou kartuší. Hořáky pak rozehřívají buď lávové kameny nebo kovové profily, které rozvádějí teplo ke grilovanému pokrmu. Pro přípravu grilovaných jídel, hlavně masa jako jsou steaky, jsou většinou vhodnější právě varianty s kovovými profily, protože rozvádějí teplo rovnoměrně.

Hořáků může být u plynového grilu několik, podle velikosti grilu – ty velké jich mají až šest. Zapalování hořáků je prováděno integrovaným piezoelektrickým  zapalovačem takříkajíc „na jedno stisknutí“. Každý z použitých hořáků má samostatnou regulaci teploty včetně úplného vypnutí.

U velkých plynových grilů tak můžete některé hořáky zcela vypnout nebo třeba na jedné polovině grilovat steak na vyšší teplotu a na druhé zeleninu na nižší výkon. Velké grily mohou být navíc vybaveny i boční plotýnkou, na které můžete souběžně s grilováním například vařit přílohu – třeba těstoviny či brambory.

Grilovací rošty jsou buď nerezové nebo pokryty  vysokoteplotním smaltem. Plynové grily je samozřejmě možné doplnit širokou škálou doplňků jako jsou kolečka pro převoz větších grilů, teploměry nebo vyměnitelné misky na odkapávající tuk a šťávy z masa.

Nevýhody plynových grilů

  • na rozdíl od dřevěného uhlí sami nedotváří výslednou chuť
  • palivo může být hůře dostupné než klasické dřevěné uhlí
  • obtížnější možnost uzení

Výhody plynových grilů

  • jednoduché zapalování za každého počasí
  • plynulá regulace jednotlivých hořáků
  • je možné začít grilovat okamžitě
  • jednoduché čištění a údržba
Tvorba webových stránek: Webklient